Bir Badem İçeceği SUMADA

Birkaç hafta önce Bahar, çağla badem ile yeni bir lezzeti paylaşmıştı bizimle. Geçenlerde bir arkadaşımız biraz toplayıp getirmişti, onları da hemen yıkayıp yiyiverdik ilk hevesle, yemeğini yapmak için tek fırsatımdı belki de, ama n’apalım çıtır çıtır yemek de güzeldi 🙂 Aslında Girit’te badem çok ama nedense çağla iken pek tüketilmediğinden burada pazarda bulup da alma şansım yok, ne yazık ki… Peki, çağla olarak yemedikleri bu bademleri ne mi yapıyorlar? Bırakıyorlar bademler büyüsün, kabukları sertleşip içleri olgunlaşsın… sonra da toplayıp ayıklayıp tatlıların içinde, üstünde bol bol kullanıyorlar. Bir de Sumada diye mükemmel bir içecek yapıyorlar!

Geçen gün bir marketin rafında görünce, yıllardır görmediğim bir dostuma rastlamış gibi sevindim, kaptım hemen bir şişe. Artık burada bile az bulunur oldu böyle geleneksel şeyler… Önce çocukluğum geldi aklıma, sonra da nişan törenimiz.

Çocukken, hatırlıyorum, ara sıra babam 2 şişe getirirdi eve. Bir tanesinde kıpkırmızı ötekinde de krem rengi bir şey olan şişeler hala gözümün önünde. Nereden alırdı onları, kimbilir? Arasan hala bulunur mu İzmir’de, onu da bilmiyorum… Kırmızı olana Kanela derlerdi, krem rengi olana da Sumada. Konsantre sıvılar oldukları için bazen soğuk suyla seyreltip büyük bardaklarda bazen de sıcak suyla çay bardaklarında içerdik… Ben hep kırmızı olanını severdim, o zamanlar. Hem rengi hem de tadı daha cazipdi, keskin tarçın kokardı. (Kanela kelimesinin pek çok başka dilde olduğu gibi Yunanca’da da tarçın anlamına geldiğini yıllar sonra öğrendim) Öteki krem renkli olanınsa, kokusu neyse de tadı pek baygın gelirdi bana… annemle babam severlerdi, hatırlıyorum. Şimdi aradan yıllar geçti… Girit’teyim, ben de anne oldum, elimde sumada, minik kızım da yanımda… Marketten eve döner dönmez kendime koca bir bardak soğuk sumada hazırladığımı gören Mayacık çoktan peşime takılmıştı bile! Elimdeki yepyeni şeyi bir an önce tatmak isteğiyle gözlerinin içi pırıl pırıl parlıyordu.
– İster misin, annecim?
– Hıh, istiyoyum…
Uzattım bardağımı, minicik temkinli bir yudumdan sonra suratı buruştu, beş altı saniye de öylece kalakaldı! :>
– Güzel değil mi?
– Biyenmedim!
🙂 Demek ki sumadayı sevmek için biraz büyümek mi gerekiyor ne?…

Sumada, yalnızca badem, şeker ve suyla yapılan son derece doğal ve sağlıklı bir içecek. Tarifini bulmak belki imkansız değil. Ama ben evinde yapanı hiç görmedim. Bilirsiniz bazı şeyler evde yapılmaz, yapılsa da ustasının elinden yapılmışı gibi olmaz. Bu da öyle birşey işte…
Sadece Girit’e özgü bir içecek değil, bildiğim kadarıyla başta Lefkada olmak üzere pekçok Ege adasında da yapılıyor, içiliyor. Girit’te geleneksel olarak nişanlarda ikram ediliyor. Bu yüzden sumadanın ikinci kez karşıma çıkışı, Yorgo’nun ailesinin nişanımıza koca bir kutu badem şekeriyle birlikte birkaç şişe getirmeleriyle olmuştu. Misafirlere çok değişik gelen bir ikramdı…

Benim de size ikramım olsun!10 thoughts on “Bir Badem İçeceği SUMADA”

 • Kıbrıs’ta hâlâ marketlerde bulunabiliyor. Biz de Sumada diyoruz. Ancak burdakiler, acı badem ile yapılmaktadır. Koku daha bir yoğun. Kış akşamları sıcak olarak tüketmekteyiz. Bir şu bardağına 1.5 cm kadar koyup üzerini sıcak su ile doldurup servis ediyoruz.
  Büyük bir olasılıkla bizim kültürümüze de bir süre öncesine kadar birlikte yaşadığımız rum’lerden gelmiştir.

 • Teşekkür ederim Papatya, inşallah bir gün gelir ve yerinde tadarım.

 • Tamer Bey
  İstanbulda yaşamadığım için kesin olarak nerede ne vardır bilemem elbette. Çünkü bildiğim kadarıyla İstanbulluların değil de İzmirlilerin bildiği birşey bu. İzmirde yıllarca yaşamış Rumlardan kalma bir miras olmalı…. Benim çocukluğumda babam İzmirde Kestane Pazarından alırdı; Sumada’yı da Kanelayı da. Hatta o zamanlar ben bunu Somata diye duyardım/bilirdim.

  İzmirde yaşamadığım için size kesin bir adres veremeyeceğim için üzgünüm. Belki bir gün Girite gelirsiniz, yerinde tadına bakarsınız 🙂

 • Merhaba Papatya, paylaşmış olduğun içecek okuduğum kadarıyla çok hoşuma gitti. Badem tadını çok sevdiğim için bunun içeceğini düşünemiyorum bile. Sana sormak istediğim ben bu içeceği nereden nasıl bulabilirim? Ben İstanbul’da ikamet ediyorum. Bulabileceğim yerler konusunda bana yardımcı olabilir misin lütfen. Çok teşekkür ediyorum paylaşımın için.

 • Egede gene bademden yapılan SÜBYE var.Tarifide çok basit.
  1 su bardağı çiğ bademi 1 subardağı şeker ile ezip temiz bir tülbentin içine koyup içinde 1 litre su olan bir sürahiye tamamen suda kalacak şekilde asıyorsunuz.1 Gece bu şekilde kalan badem sabaha kadar tüm rayihasını ve tadını suya karıştırarak harika bir içecek oluyor.Zannederim SUMADA ile ikisi aynı olsa gerek.
  Dipnot:Aynı şeyi kavun çekirdeği ile yaptığınızda daha değişik lezzette bir içecek elde ediyorsunuz.

 • sumada (ya da somata) izmir’de, karaburun’da bulunabiliyordu birkaç sene öncesine kadar…
  giritli bir ailede büyüyen ben de içmiştim çocukken.
  umarım hala vardır.
  selamlar

 • merak ettim tadını şimdi. nerden bulabiliriz sumadayı? akolsüz mü?

 • Sumada Kıbrıs Türkleri ve herhalde Rumları arasında da bilinen bir içecek. Bugünlerde unutulmaya yüz tutmuş olmasına rağmen hep bilinmiş ve içilmiştir.. Acı padem tadı harikadır.. Girit ve Kıbrıs kültürü arasında bulunan benzerlik son derece şaşırtıcı.. Sonucta temelde adalı ve akdenizli olmak var..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir