Yeniden Kabak Çiçeği Dolması

“Yeniden” diyorum çünkü daha önce yapmış ve tarifini de yayınlamıştım. Dolmanın içini keyfinize göre hazırlamak, narin çiçekleri dikkatlice açıp doldurduktan sonra yaprakları usulca kapatmaktan ibaret.

O zamanlar kabak çiçeklerini pazarda görebiliyordum ancak. Pazara renk katıyorlar; böyle güzel süslüyorlardı tezgahları.

Yıllar önce kabak çiçeklerini toplayan kadınların ellerinde onları ilk kez gördüğümde; vazoları süsleyecek çiçek buketleri olduklarını sanmıştım. Oysa şimdi evimizin bahçesinde sarı sarı parlayan kendi kabak çiçeklerimiz olacağını kim hayal edebilirdi ki o zaman?

Evet, bizim aldığımız minicik kabak fideleri boylarından büyük çiçekler açtılar ama henüz bir tencere dolma yapacak kadar çok değiller. Bizimkiler yine pazardan.

Kabaklarımız yeterince büyüyünce onlarla ilk ne yapsam diye düşünüyorum şimdilerde.3 thoughts on “Yeniden Kabak Çiçeği Dolması”

  • sevgili papatya yaklaşık iki yıldır seni takip ediyorum. annemin dedeside girit hanyadan gelme. bizde kabak çiçeği dolması yaparız. ayrıca ben de izmirliyim. giriti çok merak ediyorum.tabiki ailemin köklerini de.o yüzdende bloğun ilgimi çekiyor.giriti araştırırken bloğunu gördüm. hayata bakış açını da seviyorum. hoşçakal. görüşmek dileğiyle.

  • ellerinize sağlık, ne kadar çok severim kabak çiceği dolmasını.. ama ist da nerden bulup yapayım ben 🙁
    bizim yerimize de yiyin bol bol :)afiyet bal olsun..

  • bayılıyorum kabak çiçeği dolmasına…elinize sağlık Papatya Hanım..sizin kabaklarınız üstelik, harbi Girit kabağı 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir