Bisikletim, ben ve öğle yemekleri

Yunanistan’daki kriz her yerde, her anda kendini hissettiriyor. Her şey daha pahalandı, ekstra vergiler, haraçlar derken alım gücü gitgide azalıyor. Yaptığın iş yetmez, aldığın para artmaz oldu. İşin en kötüsü de geleceğe umutsuz bakıyor olmamız. Kimsenin yarın daha iyi olacak diye bir umudu da kalmadı. Dibe vurduk, bundan daha dibi olamaz, diyoruz ister istemez. Fakat her düşüşün bir de çıkışı olmalı değil mi?

İnsanın umudu tükendiğinde hayal gücü de duruyor sanki. Artık bu iş yürümüyor, eskisi gibi kazanamıyorum, geçinemiyoruz, diyoruz ama “bunu yapmazsam başka ne yapabilirim ki?” cevaplanamayan bir soru olarak kalıyor.

Photo by Emile Faga

İşte tam bu noktada, hayal gücüne sımsıkı sarılıp, akıllı davranıp farklı olanı bulmak ve ortaya yepyeni bir şey çıkarmak! Toronto’da yaşayan Elizabeth Callahan’ın yaptığı gibi.

Düşünmüş taşınmış, hayatta çok sevdiği 2 şeyi; ev yapımı yiyecekleri ve bisikleti bir araya getirmiş ve son derece özgün bir fikirle ortaya atılmış. İşinden ayrılmış ve ev yapımı sandviç, salata, tatlıdan oluşan öğle yemeği menülerini ofislere dağıtmaya başlamış, hem de BİSİKLETLE! 

Bunu okuduğumda işte tam benlik bir iş dedim. Sevdiğim iki şeyi bir arada yapabilmek: ev yapımı lezzetleri kendi ellerimle yapıp, kendi bisikletimle dağıtmak.

Photo By David Laurence

Lilly’s Lunches adını verdiği öğle yemeği paketlerini başlangıçta arkadaş çevresine dağıtan Elizabeth, ilk haftada 20 müşteri edinmiş. Yerel gazetede ve radyo programında yer aldıktan sonra işlerinde büyük artış olup günde 120 öğle yemeği dağıtır olmuş. Ev yapımı bir sandviç, bir mevsim salatası ve ev yapımı bir tatlıdan oluşan öğle menüsüne ufak bir sevgi mesajı da ekleyip paketlerini yağmur, çamur demeden hafta içi her gün bisikletiyle müşterisine teslim ediyormuş. Bravo Elizabeth’e, yaratıcılığı ve işinde bisiklet kullanmaktaki kararlılığı için!

İmrenmedim diyemem 🙂1 thought on “Bisikletim, ben ve öğle yemekleri”

  • Esim UK’de calisiyorken, oglen tatilinde gelip sandwich satan birisi vardi. Ona sandwich man diyorlardi 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir