EV YAPIMI FISTIK EZMESİ

Hayat o kadar da komplike değil aslında. Basit düşünmekte fayda var. Bazen bir şeyin en has halini bulmak; o şeyin kendisinden ibaret değil midir? 

Ambalajda almaya alışık olduğumuz yiyeceklerin pek çoğunu aslında evde yapılamaz olduklarından almıyoruz. Almak yapmaktan hep daha kolay bir çözüm olduğu için alıyoruz. Bir düşünsek… Ne kadar çok şeyi kendimiz yapabileceğimizi. Böylece ne kadar çok şeyi, -yığınla katkı maddesinden arındırıp- en saf haliyle yapıp  tüketebileceğimizi…

Fıstık ezmesi gibi… Evde fıstık ezmesi yapmak için ne mi lazım? Elbette ki fıstık… yalnız fıstık! Bir de kuvvetli bir öğütücü, mutfak robotu vs.

Bu tarifi ne kadar daha uzatabilirim, bilemiyorum…

Malzeme listesi yok! Tek malzemeli tariflerden. Bize gereken o bir tek şey de fıstığın ta kendisi! 🙂 Ben çok az tuzlu fıstık kullandığım için ayrıca tuz bile eklememe gerek kalmıyor.

Size gerekli olan tek şey kuvvetli bir öğütücü, demiştim. İstediğiniz miktarda fıstığı alıp, kabuklarını ayıklayıp öğütücüye koyuyorsunuz ve öğütüyorsunuz. İşte yukarıda gördüğünüz gibi fıstıklar, öğütülürken kendi yağını salıyor ve siz öğütmeye devam ettikçe de aşağıdaki gibi o kremsi kıvamı kendiliğinden alıyor.

Bizim evde fıstığın en sevilen hali ekmeğe sürülebilen fıstık ezmesi hali. Bittikçe yeni fıstık alıp yenisini yapıyoruz. Yakında bizim fıstıkçı “bu kadar fıstığı n’apıyorsunuz?” diye sorsa yeridir 🙂

Fıstığın öğütülmeden önceki ve sonraki hali… ve en mutlu an! Kavanoza koyduktan sonra kaşığı yalama faslı 🙂 Tek mesele 1 kaşıkla kalabilmek ne zor!?!

Böyle yapalı beri artık marketten hazır fıstık ezmesi almıyoruz. Bence siz de almayın…1 thought on “EV YAPIMI FISTIK EZMESİ”

  • Bazı uzak memleketlerde “peanut butter” dedikleri…çocukların ve gece yarısı oburları!!!…nın çok sevdiği bir atıştırma karışımı…ha hazır satılan market gıdalarında ne kadar yapay, ne kadar koruyucu adı altında zararlı tad verici, ölümcül maddeler var artık takip etmek bile zorlaştı…. İnsanların böyle tadları kendi mutfaklarında doğal olarak hazırlamasına saygı duyuyorum….Öğütücü olarak,benim çekirdek kahveyi kavurduktan sonra öğüttüğüm küçük öğütücümü düşünmüştüm…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir