Dünya Vegan Günü ve bir hikaye “Kolibrinin elinden gelen…”

Kolibriyi bilir misiniz?

Karayiplerde yaşayan, 10 cm.i geçmeyen boyu ve 2 gramlık canıyla dünyanın en küçük kuşu sayılan kolibriler, çiçeklerin nektarını ince uzun gagalarıyla emerken havada sabit kalacak kadar hızlı kanat çırparlar. Bu mini minnacık kuşlara sinek kuşu ya da polenlere düşkünlüklerinden arı kuşu denildiği de olur. Wikipedia‘ya göreyse; kanatlarını hızlıca çırpmaları, insanın ağzı kapalıyken ses çıkartmaya çalışmasına benzer bir ses çıkardığından İngilizcede “hummingbird” (hımlayan kuş) ismini almış.

İşte bu minicik kolibrinin boyundan büyük işlere kalkıştığı bir hikaye dinledim bugün:

Birgün ormanda korkunç bir yangın çıkmış. Ormandaki bütün hayvanlar canlarını zor kurtarmış. Ne yazık ki ellerinden hiç birşey gelmeden, çaresiz yangını seyrediyorlarmış. Gözlerinin önünde yuvaları yanıp kül olurken onlar bakakalmışlar çünkü yangın başedemeyecekleri kadar büyükmüş. Sonra bizim kolibri atılmış “böylece bakıp kalamam, birşeyler yapmalıyım” deyip telaşla yakınlarındaki nehire doğru uçmuş. Taşıyabildiği 1 damla suyu alıp yangına atmış. Sonra yine uçmuş, 1 damla daha taşımış; gelmiş 1 damla daha almış, yangına taşımış; 1 damla daha 1 damla daha…

Bütün hayvanların şaşkın bakışları içinde yılmadan gitmiş gelmiş kuşcağız. En sonunda koca hortumunu sallaya sallaya fil dayanamamış: “sen ne yaptığını zannediyorsun? Bir damla suyla yangını söndüreceğine mi inanıyorsun?” diye sorunca;

kolibri de “ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum” diyerek dönüp bir damla su daha almak için uçup gitmiş…”

Her geçen gün daha da kirlenen, maneviyattan uzaklaşıp maddiyata, daha çok tüketmeye, yok etmeye yönelen dünyamızda, her bir Vegan’ın çabası okyanusta bir damla gibi gözükebilir.

Herkes yaptığı herşeyi önce kendi vicdanında tartmalı…  vicdanını hafifletmek için de elinden geleni yapmalı…

Siz de en azından bugün tabağınızdaki et’e bir bakın ve aslında nereden geliyor olduğunu idrak edin. Sonra da derinlerden gelen vicdanınızın sesini dinleyin.

Bakalım ne diyecek size?

Bir de biraz vakit ayırıp şunu izleyinBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir