Kendi sabununu yapmak

“Learn everything you can, anytime you can, from anyone you can, there will always come a time when you will be grateful you did.”
Sarah Caldwell *

Ben de aynen böyle düşünüyorum. Elimize geçen her fırsatta, karşımıza çıkan her insandan, ne öğrenebilirsek öğrenelim bu hayatta. Öğrendiğimiz her şeyin bir gün nerede ve ne zaman işimize yarayacağını asla bilemeyiz diye de ekliyorum.

Önceki akşamki  “Sabun Yapımı” seminerini duyduğumda da ben aynen bunu hissettim. Evimde sabunum yok muydu sanki? Elbette, her zaman ihtiyacımdan da çok olur. Bitse de 10 adım ötedeki markette bulunur. Ama aynı şey mi? diye düşündüm. Kendi sabununu yapmak 🙂 İçinde ne olduğunu bilerek çocuklarına kullanmak. Mis kokulu kalıpları çamaşırlarının arasına dizmek. Düşündükçe heyecanlandım. Ne fazla bir zamanımı alacaktı ne de bir maliyeti vardı seminerin. Çocukları bu gece de babaları yatırsın diyerek koşa koşa gittim.

Bir gecede hem teorik olarak yapmayı öğrenip hem de herkesin pratik yapma imkanı yoktu tabi ki. Zaten katılım o kadar çoktu ki… dikkat kesilip seyretmekten başka yapacak bir şeyimiz yoktu. Notlar alındı. Bazı detaylar hafızalara kaydedildi. (Fotoğraf makinamı unuttuğum için fotoğraf çekemedim ama çok da kalabalıktı)

Geleneksel olarak evde yapılan sabunun amacının en saf ve en ucuz temizlik malzemesini edinmek olduğu anımsatıldı tekrar tekrar. Fabrikasyon ürünü sabunların geleneksel saf zeytinyağı sabunlarıyla aralarındaki dağlar kadar farkın içlerindeki bin bir kimyasal maddeden kaynaklandığına da değinildi. Halbuki Girit’te yüzyıllarca yapılmakta olan -hatta Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan- geleneksel zeytinyağ sabununu yapmak için gerekli malzemeler ne kadar az ve özdü! 

Su, kimyasal  ve zeytinyağı, arzu ediliyorsa doğal aroma; hepsi bu kadar! (Kullanılan kimyasal ya kostik soda ya da Potasyum hidroksit/Potas kostik)

Henüz kendim uygulamadan tarifini paylaşamayacağım. Önce kendim deneyimlemem lazım. Aşama aşama fotoğraflamam, dokunmam, koklamam lazım 🙂 Bugün yalnızca yeni bir şeyin hayatıma kattığı heyecanı paylaşmak var. Tarifi ilk fırsatta uyguladığımda gelecek…

Bu arada siz beni izlemeye devam edin 🙂

* Sarah Caldwell, kendisinden Amerikan Operasının First Lady’si olarak söz edilen, opera sanatçısı, şefi ve prodüktörü.

* Fotoğraflar da internetten. Alttaki Papatyalı Doğal sabunmuş 🙂Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir