Hayattan ve mutfaktan renkler


Bir değişiklik olsun istedim. Evde ne varsa onu pişirip önünüze koymak yerine; bazı tarifleri ve bazı bilgileri belli bir konu çerçevesinde toplayayım, biraz hayattan, biraz mutfaktan renk getireyim istedim. Arzu ettim ki her seferinde bir renk seçeyim, o renkte bir sebzeyi/meyveyi sepetime doldurayım, sonra da mutfağa geçip yepyeni tarifler yapıp paylaşayım.


Elimden geldiğince Girit’ten renkler, kokular ve lezzetler getirmeye çalıştığım için bu topraklarda yetişen nimetleri şöyle bir aklımdan geçirdim. Aslında ne kadar çok renk var etrafımızda değil mi? Rengarenk malzemeler bulmak için pazara gitmek, marketlerin sebze reyonuna doğru başımızı çevirmek hatta buzdolabımızı açıp bakmak bile yeterli sanırım.


Sonra düşündüm, burada bahçesinde limon ağacı olmayan ev yok, bizim de var. Portakal yaz kış pazar tezgahlarını süsler. Hanya tarafında avokado, güney batıda muz yetişir. Bu mevsimde canlanan bağlar yemyeşil olur ama şişedeki zeytinyağının yeşili bir başkadır yine de. Gravyer sapsarıdır, keçi sütünden evde yaptığımız peynirse kar beyaz. Yaylada patates yetişir, ovada ise domates ve çilek.

Bir baktım ki elimde yeterince renk ve lezzet var. Sarılar, kırmızılar, yeşiller ve portakal rengi…


Bir de denizin mavisi eklendi mi, ne kaldı ki geriye? 🙂 Baksanıza bir günbatımında bile ne kadar çok renk saklı…


Bir renk kervanı olacak anlayacağınız. Gerçi her seferinde tek renk hakim bir kervan olsa da…

Peki, lafı bu kadar uzattıktan sonra, ilk renk ne mi olacak? 🙂


İlk renk olarak “SARI”yı seçtim!
Tenimizi yakmadan içimizi ısıtan Mayıs güneşini yaz güneşinden daha çok sevdiğim için…
Kızımın bana anneler gününde verdiği çiçeğin rengi olduğu için..
Baharın gelişiyle içimizde birşeylerin kıpır kıpır olması gibi, mis kokusuyla hem burnumuza hem de damağımıza hitap eden limonlu kekleri ve limonatayı bugünlere çok yakıştırdığım için…

Güneş gibi aydınlık, limon gibi ferah günlerde yepyeni tariflerde buluşmak üzere…Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir